Izvanučionička nastava: Posjet Ogulinu i Ivaninoj kući bajke
Autor: Ana-Marija Hatadi Ostojić, 3. 6. 2022.

2. 6. 2022. svi učenici PŠ Kali uputili su se u Ogulin.

Ishodi:

OŠ HJ C.1.3. Učenik posjećuje kulturne događaje primjerene dobi.

OŠ HJ C.2.3. Učenik posjećuje kulturne događaje primjerene dobi i iskazuje svoje mišljenje.

OŠ HJ C.3.3. Učenik razlikuje kulturne događaje koje posjećuje i iskazuje svoje mišljenje o njima.

OŠ HJ C.4.3. Učenik razlikuje i opisuje kulturne događaje koje posjećuje i iskazuje svoje mišljenje o njima.

osr A.1.3. Razvija svoje potencijale.

osr A.1.2. Upravlja emocijama i ponašanjem.

osr A.2.2. Upravlja emocijama i ponašanjem.

Osr B.2.1. Opisuje i uvažava potrebe i osjećaje drugih.

Osr B.2.2. Razvija komunikacijske kompetencije.

Osr C.2.1. Razlikuje sigurne od nesigurnih situacija u zajednici i opisuje kako postupiti u rizičnim situacijama.

Dan je bio topao, sunčan i idealan za putovanja. Put u Ogulin započeo je putovanjem trajektom do Zadra. U Zadru su se smjestili u ugodan autobus kojim su putovali do Ogulina. Autobus je posebno mjesto na kojem svi lijepo pjevaju i dobro se zabavljaju. Nakon sata vožnje učenici su doručkovali na stajalištu Janjče. Okrijepljeni krenuli su dalje.

Točno u 11 h i 38 min dolaze u Ogulin ispred frankopanskog kaštela u čijem je dvorištu Ivanina kuća bajke.

Strpljivo čekaju na ulaz u kuću bajke. Na ulazu u kuću dočekuje ih animatorica koja predstavlja Ivanu Brlić Mažuranić. Ona ih uvodi u svoju kuću i priča o sebi i svojim bajkama.

Prilikom ulaska u Ivaninu kuću djeca kao da su uskočila u neku od Ivaninih bajki. Čuju se zvukovi šume, pucketanje vatre, noćne ptice. Po zidovima likovi iz bajki, slagalice, špijunke, ogromna stabla u kojima se može slušati bilo koja Ivanina bajka na svom jeziku. Može se igrati i u virtualnoj stvarnosti. Djeca zastaju pokraj crteža pitaju koji su to likovi i hoćemo li sutra u školi čitati te bajke. Oduševljeni su. U jednoj maloj, skučenoj sobi nalazi se kamenje iz grada Legena na koje djeca sjedaju i gledaju animirani film o maloj Ivani i kako je ona počela pisati bajke. Nakon filma odlaze u još manju sobicu u kojoj susreću Bjesomara koji im daje zajedničku moć. Poslije svega slobodno istražuju bajke, likove i igre u Ivaninoj kuću.

Prepuni doživljaja odlaze iz kuće bajke i upoznaju grad Ogulin (spomenici, crkva, park) pri tome paze kako se ponašaju u prometu.

Vrijeme je za ručak. U restoranu obilno ručaju i slade se sladoledom. Poslije ručka u posjet im dolazi vještica koja ih uči kako se leti na metli te svi polažu vozačku dozvolu za let na metli. Nakon toga slijedi zabava, ples i pjesma.

Pomalo umorni ulaze u autobus i uz pjesmu vraćaju se kući. Na pristaništu u Preku dočekuju ih roditelji kojima prepričavaju kako je bilo!