Ovaj mjesec: 1943
Mislimo na sebe - čitamo!
Autor: Maja Šimićev, 17. 11. 2022.

Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige u našoj je školi obilježen brojnim programima. U razdoblju od 15. listopada do 15. studenog pod vodstvom knjižničarke Maje Šimićev te profesorica hrvatskog jezika Janje Galić i Linde Kolega Babajko u svim se razredima još više čitalo, govorilo o čitanju, kreativno izražavalo i pokazivalo znanje. Održano je petnaest literarno-kreativnih radionica, dva kviza i dvije izložbe. U programu su sudjelovali učenici svih razreda matične škole te učenici područnih škola Ugljan, Lukoran, Kali i Kukljica.

Učenici prvog razreda čitali su priču „Uljuđeni vuk“ uz koju su učili o važnosti lijepog ponašanja, izražajnog čitanja te o razlici između knjižnice i knjižare. Na kraju su učenici kreativno prikazali životinje koje čitaju.

U drugom je razredu gostovao „Najotmjeniji div u gradu“. Osim što su upoznali diva, uočili njegove dobre i vrijedne osobine, učenici su pristupili i izradi vlastitoga diva kojemu su iskrojili odjeću od tkanine.

Treći i četvrti razred slušali su priču „Kralj koji je zabranio mrak“, koja nas je suočila s vlastitim strahovima, ali i naučila da strahu treba reći „stop“ i suočiti se s njim. Da bi imali podsjetnik na ono što su naučili iz priče, učenici su zajednički izradili sliku vatrometa čiji se sjaj može vidjeti samo u mraku.

Učenici šestog razreda sudjelovali su u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja i u radionici čitanja poezije. U skupinama su s razumijevanjem čitali pjesme iz zbirke „Knjiga recepata za pilotiranje kroz djetinjstvo“ te su u njima otkrivali poruke i savjete za sretnije odrastanje.

Učenici sedmih razreda izrađivali su knjižice pod naslovom "Moj izbor Cesarićeve poezije" koje su sadržavale učeničke najdraže Cesraićeve pjesme s ilustracijama. Knjižice su bile izložene u holu škole. Sedmaši su bili jako vrijedni pa su snimili i video najave za čitanje pripovijetke "Duga", Dinka Šimunovića. Pogledajte dvije najjuspješnije najave.

Osmaši su u održanom kvizu pokazali znanje iz hrvatske književnosti od petog do osmog razreda. Sedam skupina borilo se za prvo mjesto koje je su izborili članovi Ekipice iz 8.a: Kiara, Nika, Luka, Adrian i Karlo. Svi će učenici dobiti nagrade koje je pripremila Školska knjiga.

Iako je ovogodišnja manifestacija posvećena mladima i generaciji K, i naši su se profesori iskazali. Podsjetili su mlađe generacije na važnost odrastanja s knjigom u ruci kroz izložbu najdražih knjiga iz svojega djetinjstva.