« Listopad 2024 »

Radionica starih fotografskih tehnika u 3. i 4. razredu MŠ u Preku
Autor: Linda Kolega Babajko, 23. 9. 2024.

U petak, 20. rujna 2024., učenici 3. i 4. razreda Matične škole Preko sudjelovali su na radionicama starih fotografskih tehnika, koje su održane u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Dom na žalu i Turističkom zajednicom Općine Preko.

Gospođa Marijana Kirasić-Nekić, predsjednica Foto kluba "Krk", vodila je radionicu cijanotipije. U uvodnom dijelu objasnila je učenicima kako su se ljudi, čak i prije otkrića fotografskog aparata, služili svjetlošću kako bi na fotoosjetljivoj podlozi dobili sliku.

Četvrtaši su pokazali zavidno znanje o fotografiji te su postavljali brojna pitanja gospođi Marijani o procesu nastajanja fotografija. Svi učenici su se s entuzijazmom upustili u izradu vlastitih fotografija. Na već pripremljenim podlogama, premazanima fotoosjetljivom prirodnom kemikalijom, slagali su dijelove biljaka te ih prekrivali prozirnom folijom. Tako pripremljene „slike“ izlagali su sunčevoj svjetlosti.

Nakon otprilike 15 minuta, radove je trebalo namočiti i isprati u vodi te staviti na sušenje. Učenici su bili zadovoljni efektnim fotografijama koje su nastale.

Radionice su održane u sklopu projekta „Putevima svjetloslikara Dragutina Antuna Paračića“, kojeg organizira Foto klub Krk. Dragutin Antun Paračić, rođen u Vrbniku na otoku Krku, dio svog redovničkog života proveo je u Zadru i na otočiću Galevcu (Školjiću), gdje je načinio svoje prve fotografije.

Zahvaljujemo Turističkoj zajednici Općine Preko, Pučkom otvorenom učilištu Dom na Žalu, ravnateljici Marini Marcelić te gospođi Marijani što su nas uključili u ovaj projekt.