preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Valentin Klarin" Preko

Login
Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

e-dnevnik

Upis u srednju školu

Brojač posjeta
Ispis statistike od 4. 3. 2011.

Ukupno: 343279
Ovaj mjesec: 1667
Ovaj tjedan: 238
Danas: 24
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Ekološko - novinarski projekt spojio učenike naše škole s novinarskom skupinom iz malog mjesta Ivanska
Autor: Linda Kolega Babajko, 5. 10. 2022.

Veliki-mali-modro-zeleni

Ekološko-novinarski projekt spojio je ove godine našu školu i školu iz maloga mjesta Ivanske u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji. Suradnji dviju škola možemo zahvaliti radiju „Alfa“ iz Bjelovara, glavnog provoditelja programa, koji je uz pomoć sponzora „Jadrolinije“ i Općine Preko organizirao prvi susret učenika i profesora i to u Preku i na našem otoku.

U prvom ciklusu radionica, koji je bio održan od 29. 9. do 2. 10. 2022. godine, sudjelovale su učenice 7. a razreda: Kiara Vitlov, Gabriela Franov, Zara Gobin, Nera Mišlov, Leona Longin, Monika Blaslov i Aurora Halilović zajedno s profesoricom hrvatskoga jezika Lindom Kolega Babajko te učenici iz Osnovne škole Ivanska i njihova profesorica Tanja Nad.

 


Učenici su imali niz aktivnosti koje je koordinirala glavna urednica radija Slavica Trgovac Martan, a učili su o rijetkim i zaštićenim biljnim i životinjskim vrstama u Hrvatskoj. Pogledali su prezentaciju o smilju i macaklinu, a na tu temu je održana i likovna radionica u sklopu koje su učenici u parovima izrađivali smilje i macaklina od recikliranih materijala. Razgovarali su i  učili o važnosti zaštite mora te snimili promotivni video materijal.

Osim one ekološke strane, ovaj projekt je našim učenicima iznimno važan i zbog one medijske strane.  Naime u našoj školi već godinama psihologinja Nadežda Deša pokušava zajedno s učenicim pokrenuti školsku radio – postaju. Kako se do sada osmislio prostor i nabavila neka oprema, potrebno je osposobiti i učenike kako bismo mogli  sami stvarati radijski program. U tome će nam uvelike pomoći suradnja s „Alfa“ radijom jer su učenici već na prvim radionicama učili snimati materijale za audio i video produkciju te su se upoznali s osnovnom opremom koju svaki radijski novinar treba imati.

Tako je u sklopu drugog dijela projekta, na proljeće sljedeće godine, dogovoren posjet učenika naše škole Općini Ivanska te gradu Bjelovaru i Bjelobarsko – bilogorskoj županiji. Ondje će djeca učiti o flori i fauni te kulturnim znamenitostima toga dijela Hrvatske. Posjetit će radio – postaju „Alfa“ te pokušati snimiti vlastiti radijski materijal.

Evo što o projektu kažu neki od sudionika:

DANIJELA VUSIĆ, direktorica Alfa radija:
„Osim što svakodnevno proizvodi radijski sadržaj za područje cijele središnje Hrvatske, Alfa radio često inicira, osmišljava i provodi radionice s djecom i mladima. Od radionica vezanih uz medijsku pismenost, koje su nam kao mediju izuzetno važne, pa sve do ekoloških radionica koje smo proveli s djecom na otoku Ugljanu. Ovim putem želim zahvaliti OŠ Ivanska i OŠ Valentina Klarina za sudjelovanje u projektu, potom načelniku Općine Preko Juri Brižiću, Vatrogasnoj zajednici BBŽ, kao i Jadroliniji koja je prepoznala važnost projekta koji, uz povezivanje djece s otoka i kopna, ima i ekološku notu.“

AURORA, učenica 7.a razreda, OŠ Valentina Klarina Preko:
„Jako su mi se svidjeli naši gosti, čitava ekipa je na mene ostavila dobar dojam. Sljedeće godine u proljeće mi idemo u Ivansku i već se sada jako veselim tom putovanju jer nikad nisam bila u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Vjerujem da ćemo se jako dobro zabaviti.“

GITA, učenica, OŠ Ivanska:
„Na Ugljanu mi se svidjelo mnoštvo zelenila i to što ima puno maslina jer ja obožavam masline. Ima i puno voća, poput nara. Na radionicama sam naučila puno toga o macaklinima i smilju. Nisam znala da je smilje ljekovito i da se od njega može raditi čaj te da se može stavljati u jastuk.“

 

 

 



Priloženi dokumenti:
1195513d-3cae-473e-8496-34e6f496101d.JPG (155.28 KB)


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju