Učenici osmih razreda obilježili Svjetski dan voda integriranim satom Biologije i Hrvatskoga jezika u sklopu eTwinning projekta “Za bolji svijet” i GLOBE programa
Autor: Linda Kolega Babajko, 22. 3. 2022.

Učinimo nevidljivo vidljivim

U sklopu eTwinning projekta “Za bolji svijet” i GLOBE programa učenici osmih razreda su 22. ožujka obilježili Svjetski dan voda, integriranim satom Biologije i Hrvatskoga jezika, zajedno s profesoricom Jasminkom Dubravica i Lindom Kolega Babajko.

Svjetski dan voda obilježava se 22. ožujka svake godine kako bi se skrenula pozornost ljudi diljem svijeta na važnost očuvanja vode za piće. Cilj svjetskog dana vode je upozoriti i podići svijest o 2 milijarde ljudi koji žive bez pristupa pitkoj vodi s fokusom na podržavanje postizanja ciljeva UN-ove agende 2030 održivih razvoja (SDG 6): Voda i odvodnja za sve do 2030. g.

Tema za 2022. g. su „Podzemne vode“, a ovogodišnje ime kampanje glasi „Podzemne vode – učinimo nevidljivo vidljivim“.

Integrirani sat održao se u holu naše škole. Započeo je kratkim uvodom profesorice Linde Kolega Babajko u kojem se osvrnula na motiv vode u književnosti te potakla učenike da se prisjete književnih djela koja su protkana motivom vode kao što su Cesarićeva antologijska pjesma “Slap” ili pripovijetka Vladimira Nazora “Voda”. Profesorica je predstavila i dva kratka video uradka kako bi se učenici podsjetili kako je nastao Svjetski dan voda i zašto je on važan. Nakon toga, kratku prezentaciju o Danu voda održala je učenica 8.a razreda Nora Sturnela. Učenice 8.a razreda, Marijana Sandalić i Lana Deković, članice GLOBE skupine, prikazale su ostalim učenicima rezultate svojega istraživanja pod nazivom “Mikroplastika u moru” te nas još jednom podsjetile kako čuvati naše vode te kako je voda na prvi pogled čista, a u njoj se ipak krije na tisuće malih mikroelemenata, ostataka onečišćenja. Kratko predavanje pod nazivom “Život u moru”, održala je Jasminka Dubravica, profesorica biologije koja je učenicima prikazala živi svijet morskih dubina te prilagodbe riba koje žive u velikim dubinama kao što su: zmajeva riba, riba poskok, dumbo hobotnica, riba čvrga, za koje nismo ni znali da postoje.

Kako bi profesorice provjerile jesu li učenici pažljivo sudjelovali i slušali na današnjem satu, učenici su odigrali Kahoot kviz koji je obuhvaćao zanimljiva pitanja na koja smo odgovorili tijekom sata. Razrede su predstavljale skupine po četiri učenika i to 8.a Galla Soldan, Lana Deković, Nora Sturnela i Josipa Uhoda, a 8.b Lucia Kolega, Rosano Franov, Petra Ranj i Mia Mavra.

Pobjednici kviza bili su učenici 8.b razreda. Čestitke pobjednicima, ali i svim učenicima koji su sudjelovali u obilježavanju ovogodišnjega Svjetskoga dana voda.