Čitamo s osmijehom
Autor: Maja Šimićev, 28. 3. 2023.

U tjednu od 20. do 25. ožujka sudjelovali smo u manifestaciji Zadar čita, koju je ove godine obilježila tema smijeh. S učenicima se čitalo, slušalo, gledalo i stvaralo djela koja su humoristična i bude optimizam.

Učenici prvog razreda sa svojom su učiteljicom preko YouTube kanala slušali priče za mali odmor: Čarapčić  i Gozba u vrtu. Osim toga, čitali su strip Durica koji je prepun smiješnih situacija.

I u trećem su razredu obilježili manifestaciju Zadar čita slušanjem priča za mali odmor: Zubati novčanik te Metrić i Metrica. Idućeg su se dana učenici zabavili dok su naglas čitali priče iz zbirke Ja, magarac.

Učenici područnih škola Lukoran i Kukljica sudjelovali su u radionicama konkretne poezije kojima su povezali Svjetski dan poezije i Zadar čita. Kao poticaj, učenicima su poslužile pjesme iz zbirke I. Kunić Plavi osmijeh, a nakon stvaranja vlastitih pjesama s proljetnim motivima, učenici su ih uobličili u slike.

U područnom odjelu Poljana učenici 1. i 3. razreda slušali su priču Sunčane Škrinjarić Gospođica Neću. Nakon ove neobične priče, zabavili su se tijekom dramske igre u kojoj se i sami našli u ulozi Gospođice Neću.

U petom razredu program Zadar čita proveo se tako da su čitani ulomci iz knjige Davida Walliamsa Najgori nastavnici na svijetu. Opisi strašnih nastavnika poslužili su učenicima za stvaranje karikatura, od kojih su najuspješniji radovi postavljeni na panou.

Za kraj, učenici 6.a razreda upoznali su se sa životom i radom Charlija Chaplina. Nakon čitanja tekstova o njegovu životu i značaju, učenicima su prikazani isječci iz Charlijevih filmova. Zaključili su da Charlie ostaje smiješan i relevantan i sadašnjim generacijama.