Učenici petih i sedmih razreda sudjelovali su na 14. Festivalu prava djece te tako obilježili i Međunarodni dan dječjih prava
Autor: Linda Kolega Babajko, 16. 11. 2022.

Budi nekom plus

Učenici petih i sedmih razreda naše škole zajedno s nastavnicom hrvatskoga jezika Lindom Kolega Babajko sudjelovali su ove godine na 14. Festivalu prava djece u organizaciji Udruge za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator, koji se u nekoliko gradova u Hrvatskoj i online održao od 12. listopada do 15. studenog 2022.

Za ovogodišnju središnju temu Festivala odabrano je mentalno zdravlje djece i mladih pod motom "Mali festival za velike teme“, a na Festivalu je sudjelovalo više od 34 000 učenika iz više od 400 osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske, koji su osim projekcija filmova, radionica, okruglog stola, stekli uvid u filmsko stvaralaštvo svoje generacije.

Partneri 14. Festivala prava djece su Ured pravobraniteljice za djecu, Ured UNICEF-a u Hrvatskoj, Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj i Hrvatski filmski savez a program se provodi uz financijsku potporu Grada Zagreba, Agencije za elektroničke medije i Hrvatskog audiovizualnog centra

S učenicima petih razreda proveli smo radionicu NAŠ POSEBNI GRAD – GLISTOGRAD (tema: RAZLIČITOSTI) koja je za cilj imala prepoznati naše različitosti kao posebnosti koje možemo podijeliti s drugima i međusobno učiti jedni od drugih; prihvatiti neka obilježja ili karakteristike koje imamo, a zbog kojih se trenutno možda ne osjećamo dobro, te razmisliti kako ih upotrijebiti kao našu snagu.

Nakon pogledanog filma Različitost spašava, Foto kino video kluba iz Zaprešića, učenici su izradili svoj vlastiti Glistograd te zaključili kako različitost može biti nešto što nam može spasiti život.

Učenici sedmih razreda imali su malo ozbiljniju temu te su sudjelovali u radionici pod nazivom BUDI NEKOM PLUS (tema: ETIKETIRANJE). Cilj ove radionice je osvijestiti pitanje vršnjačkog nasilja, naročito dimenziju etiketiranja i izoliranja pojedine djece i mladih. Također je cilj razviti empatiju i razumijevanje za različitosti u tinejdžerskoj dobi, naučiti više o potrazi za vlastitim identitetom i poteškoćama s kojima se susreću djeca i mladi koji „odstupaju“ od određenih društvenih normi ili koji se na bilo koji način percipiraju drugačijima. Radionica se dotiče i teme usamljenosti tijekom odrastanja, kao i teme kreativnosti i umjetnosti kao načina izražavanja i pronalaska sebe. Sedmaši su pogledali film Plus, plus, plus Privatne umjetničke gimnazije iz  Zagreba.