Terenska nastava sedmih razreda
Autor: Robert Šimićev, 28. 11. 2016.

U sklopu školske terenske nastave 7.a i 7.b razred posjetili su Nacionalni park Slapovi Krke i Memorijalni centar "Faust Vrančić",koji se nalazi nedaleko od Šibenika na otoku Prviću u Prvić Luci. Centar je otvoren 2012.godine.

Kako su naši učenici marljivo sakupljali plastične čepove, bili su nagrađeni besplatnim ulaskom u Nacionalni park te su mogli još jednom vidjeti sve njegove ljepote. Skradinski buk nam se ukazao u svoj svojoj ljepoti jer je u ovo doba godine najviše vode. Nakon lijepe šetnje uputili smo se za Šibenik gdje smo brodom krenuli za otok Prvić – otok Fausta Vrančića.

Dolaskom u Memorijalni centar dočekala nas je ravnateljica centra Ivana koja nam je govorila o životu i djelima Fausta Vrančića.
Faust Vrančić rođen je u Šibeniku 1551.g. Najvažniji je konstruktor i tehnički pisac na prijelazu iz 16.u 17.st.
Još kao dječaka prigrlio ga je njegov stric Antun Vrančić koji je brinuo o njegovom odgoju i obrazovanju.Studirao je pravo u Padovi i Veneciji,a nakon studija vraća se u Šibenik. Godine 1578. ženi se Mariom Zarensis.

Načinio je nacrte 56 izuma i tehničkih konstrukcija kao što su modeli mostova s lukom,mlinovi s pogonom na vjetar,morske struje,plimu i oseku i na ručni i životinjski pogon,konstrukcije sunčanih i satova na vodu i vatru.
Ove je izume sakupio u zbirku Machinae Novae koja je izdana pred sam kraj njegova života. Knjiga sadrži 49 bakropisa s komentarima na latinskom,talijanskom,španjolskom,francuskom i njemačkom jeziku.
Vrlo značajna ostavština Fausta Vrančića je i njegov petojezični rječnik "Rječnik pet najplemenitijih jezika Europe" koji se ujedno smatra I prvim hrvatskim rječnikom.
Razgledali smo zbirku modela njegovih izuma,od kojih su neki u pravoj veličini (viseći most,mlin za masline i padobran).

Upoznali smo život i djela Fausta Vrančića,čovjeka kojeg svijet danas najviše pamti kao izumitelja Homo Volausa - letećeg čovjeka. Bio je veliki hrvatski polihistor,jezikoslovac,izumitelj,diplomat,inžinjer,svećenik i biskup.

Umro je u Veneciji 1617.g.a sahranjen u crkvi sv.Marije na otoku Prviću.

Darijen Delišimunović 7.b

Slike pogledajte u našoj galeriji.