Globovci u Preku
Autor: Linda Kolega Babajko, 7. 4. 2016.

Osnovna škola Valentina Klarina je 29. ožujka bila domaćin 12.-e međužupanijske smotre GLOBE škola. Na smotri je sudjelovalo 11 škola uključujući i srednje, 33 učenika i 17 mentora, od Korčule do Zadra.

Program GLOBE predviđa redovita i kontinuirana učenička mjerenja i opažanja u neposrednom okolišu škole. Mjerenja i opažanja obavljaju se na području atmosfere, vode, tla i pokrova, a rezultati istraživanja se međusobno upotpunjuju i povezuju, čime se ostvaruje program cjelovitog praćenja stanja okoliša. Nakon 15 godina provedbe, u Hrvatskoj je u Program GLOBE uključena 141 škola pa smo po postotku uključenih škola među prvima u svijetu.

Domaćini su goste dočekali prigodnim programom u kojem su učenici predstavili školu i svoj otok. Smotru je otvorila Diana Garešić, glavna koordinatorica GLOBE programa za Hrvatsku. Prije samog otvorenja koordinatorica je školama, koje su sudjelovale u evropskom izazovu unosa podataka na GLOBE server, dodijelila evropske certifikate. Njih su zaslužili Ekonomsko birotehnička škola iz Zadra, Osnovna škola Josipa Pupačića iz Omiša, Osnovna škola kraljice Jelene iz Solina, Osnovna škola Šime Budinića, Zadar, a među dobitnicima bila je i Osnovna škola Valentina Klarina iz Preka, čiji učenici sa svojom voditeljicom Jasminkom Dubravica, već punih deset godina vrijedno proučavaju okoliš i svakodnevno šalju podatake na GLOBE server.

Nakon zabavnog, uslijedio je natjecateljski dio koji se sastojao od predstavljanja učeničkih projekata i orijentacijskoga trčanja. Svi učenici bili su uspješni, ali su prva tri mjesta zauzele Osnovna škola Josipa Pupačića iz Omiša, zadarska srednja Ekonomsko birotehnička škola te Osnovna škola Šime Budinića također iz Zadra. Želimo ima daljnji uspjeh na državnom natjecanju!

Organizaciji Smotre velikodušno su se kao sponzori odazvali: Cromaris d.o.o, Kali, Sonik, d.o.o, Školska knjiga, Zagreb, Profil Klett, Zagreb, Maraska, Zadar, Babić, d.o.o, T.O. Nada iz Preka te TZ Preko.

Slike pogledajte u našoj galeriji.

Napisala:

Linda Bilan, prof.